Vidiniai breketai

Ar nelygūs dantys – vien estetinė problema?

Su didesnėmis ar mažesnėmis ortodontinėmis problemomis susiduria apie 90 procentų žmonių. Tačiau ne visada jos pastebimos. Kartais netaisyklingą sąkandį ir nelygius dantis gali pamatyti tik specialistas – gydytojas ortodontas, o problemos neįžvelgiantis pacientas – numoti į iškilusią bėdą ranka: „Ko nematau, dėl to ir širdies neskauda“. Tačiau net ir tada, kai šypsenos trūkumai nėra akivaizdūs, derėtų pradėti gydymą, nes bėgant metams menka ir nepastebima problema gali virsti rimtu sveikatos sutrikimu. Ortodontinės problemos, pastebėtos ankstyvoje stadijoje, įveikiamos gana nesunkiai, o įsisenėjusios gali ne tik sukelti negalavimų, bet ir apsunkinti kitų odontologinių ligų gydymą, pvz., trukdyti implantų įsodinimui.

Pacientai su pastebimais estetiniais trūkumais gydymo vengia kur kas rečiau. Nelygūs dantys dažnai sukelia nepasitenkinimą savo išvaizda, psichologinį diskomfortą ir kompleksus – žmogus vengia juoktis, šypsodamasis stengiasi prisidengti burną ranka, fotografuodamasis visuomet atsuka „gražesnę“, lygesnę šypsenos pusę ir kitais būdais bando paslėpti problemą. Toks žmogus yra įsitempęs, turi nuolat galvoti, kaip išvengti nepageidaujamų situacijų, kuriose matomi jo dantys. Nors rimtesnių sveikatos sutrikimų, tokių kaip lėtinė pūlinga angina, virškinimo sutrikimai ir pan., tai nesukelia, mėgautis gyvenimu neabejotinai trukdo. Be to, psichologų tvirtinimu, šie žmonės ir laimės patiria mažiau, nei kiti.

E. Strack, L. Martin ir S. Stepper atliko tyrimą, kurio metu dvi tiriamųjų grupės žiūrėjo animacinį filmą ir vėliau turėjo įvertinti, ar jis buvo juokingas. Viena dalyvių grupė filmo metu privalėjo laikyti tarp lūpų suspaustą pieštuką, kuris fiziškai trukdė reikšti kylančias emocijas – jie negalėjo šypsotis ir juoktis. Kita grupė pieštuką laikė sukandusi dantimis, taigi šypsotis ir kikenti galėjo. Kaip ir tikėtasi, žmonėms, kurie galėjo šypsotis ir reikšti emocijas, filmas pasirodė kur kas juokingesnis. Taigi fizinė kliūtis (pavyzdžiui, kreivi dantys) žmogui trukdo ne tik parodyti teigiamas emocijas, bet ir jas patirti!

Yra ir tokių žmonių, kuriems netaisyklingas sąkandis bei kreivi dantys – jau ne tik estetinė, bet ir didesnių ar mažesnių sveikatos sutrikimų, negalavimų bei ligų priežastis: dėl netaisyklingai sudygusių dantų sutrinka kramtymo, kalbos, rijimo funkcijos. Tuomet profesionali ortodonto pagalba yra tiesiog būtina.
Nors ortodontinis gydymas, kaip ir daugelis kitų medicinos procedūrų, sukelia nedidelį diskomfortą, reikalauja laiko ir finansinių investicijų, šiandien estetikai, įvaizdžiui ir gražiai šypsenai žmonės skiria gerokai daugiau dėmesio, nei prieš 15–20 metų. Besigydančių kreivus dantis ir netaisyklingą sąkandį kasmet sparčiai daugėja.