Vidiniai breketai

Kodėl dantys tampa kreivi?

Dantų ir dantų eilių neatitikimai atsiranda dėl įvairių priežasčių: jie gali būti paveldėti, kilti dėl nuolatinio neteisingo kvėpavimo – per burną, taip pat – sutrikdžius natūralų nuolatinių dantų dygimą, juos gali suformuoti žalingi įpročiai (pirštų čiulpimas, per ilgai naudojamas čiulptukas), įvairios traumos ir kita.

Kai kuriais atvejais dantys būna stambesni už žandikaulį arba vaikystėje vyksta netaisyklinga dantų kaita iš pieninių į nuolatinius – tada jiems trūksta vietos ir dėl tokio dantų susigrūdimo formuojasi dantų eilių nelygumai. Jei tėvai laiku neišmoko vaiko prižiūrėti dantų, jie ima gesti. Nemažai tėvų įsitikinę, kad pieninių dantų gedimas ir jų pašalinimas yra menka problema – juk labai greitai išaugs kiti, nuolatiniai. Tačiau ortodontė Eugenija Bučinskienė perspėja, jog tokie klaidingi įsitikinimai vėliau gali virsti vaiko sąkandžio sutrikimais.

Dantys – tai harmoninga sistema. Pieninius dantis nuolatiniai keičia ne atsitiktinėse vietose, o pagal tam tikrą tvarką. Jei nuolatinis dantis išdygo per anksti ir savo vietoje, jis jokių dantų sandaros pakitimų nesukels. Tačiau per anksti iškritus pieniniam dančiui, gali sutrikti tvarkinga dantų kaita.

Dėl to vėliau gali stigti vietos kitiems dantims, taigi jie ims augti kreivi, nesusiformuos tiesios eilės. Be to, šiuolaikinio žmogaus dantys dirba nepalyginamai mažiau, nei tolimų mūsų protėvių: valgome išvirtą, sumaltą, t.y. pernelyg minkštą maistą. Tai taip pat trikdo tinkamą dantų eilių formavimąsi“.

Nesvarbu, kas nulėmė dantų eilių nelygumus ir netaisyklingą sąkandį – pasitelkę šiuolaikines technologijas visus šiuos defektus gali ištaisyti gydytojai ortodontai. Dantis nėra nejudamai suaugęs su žandikauliu – jo šaknis su kauline duobute jungiasi tampriais raiščiais, kurie leidžia dančiui valgymo metu nepastebimai spyruokliuoti ir išvengti per didelės kramtymo apkrovos. Dygdami dantys juda savaime. Veikiant išorinei jėgai dantį irgi galima pastumti, pasukti ar pakreipti. Ši dantų savybė išlieka visą gyvenimą, taigi gamta tarsi pati suteikia galimybę su gydytojų ortodontų pagalba sutvarkyti ir nelygius dantis, ir netaisyklingą sąkandį.